Skip links

خرید سهام گیت هاب، توسط مایکروسافت

خرید ۷.۵ میلیاردی سهام گیت هاب، توسط مایکروسافت

پس از مدت ها شایعات، سرانجام در ۴ ژوئن، “مایکروسافت” از خرید ۷.۵ میلیارد دلاری سرویس محبوب اشتراک گذاری و همکاری “گیت هاب” خبر داد.

خبرها حاکی از آن است که نات فریدمن (Nat Friedman)  مدیرعامل سابق Xamarin و معاون فعلی مدیرعامل مایکروسافت، قرار است به عنوان مدیر GitHub فعالیت کند و مدیر اسبق گیت هاب نیز در سمت متخصص فنی مایکروسافت همکاری می کند.

گیت‌هاب چیست؟

گیت هاب یک شرکت خصوصی ارائه دهنده سرویس میزبانی وب متن باز (open source) است که بیش از ۲۳ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان داشته است.

از نظر کارشناسان، گیت هاب تنها یک ابزار برنامه نویسی نیست، بلکه یکی از هسته های اصلی جامعه اپن سورس است و مایکروسافت با خرید آن، در جهت ابرقدرت شدن در دنیای متن باز قدم برداشته است.

به علاوه گیت هاب میزبان تعداد زیادی از پروژه های شرکت های مطرح از جمله گوگل، فیسبوک، اپل، آمازون و … است؛ پس می توان گفت مایکروسافت با خرید GitHub به نوعی سرمایه گذاری کرده است تا بتواند ناظر بر جامعه ی بزرگ استارتاپ ها باشد.

البته برخی توسعه دهندگان رقیب مایکروسافت، بعد از اعلام خرید گیت هاب، مهاجرت از آن به سمت میزبان دیگری را آغاز کردند، طبیعی است که با توجه به سرویس های ابری Azure متعلق به مجموعه مایکروسافت، این مجموعه برنامه نویسان GitHub را تشویق به اجرای برنامه های خود در سرویس های ابری Azure کند.

برای مثال آندره مدوریس، توسعه دهنده نرم افزار متن باز فنلاندی، که در حال کار روی یک شبکه اجتماعی peer-to-peer به نام Scuttle Butt است، در حال حاضر بخشی از کدهای خود را از GitHub به GitLab منتقل کرده است.

او نگرانی خود را اینگونه اعلام داشته است: “گیت هاب همواره یک پلتفرم بی طرف بوده است، اما با توجه به اینکه مایکروسافت با مجموعه های بسیاری در رقابت است، ممکن است جهت دار عمل کند.

همچنین Git Lab به عنوان یکی از رقیبان GitHub، از افزایش رشد بیش از ۱۰ درصدی وارد شدن پروژه ها در این مدت کوتاه خبر داده است که می تواند رقم چشمگیری باشد.

البته کوینسی لارسون، بنیانگذار سایت آموزش برنامه نویسی free Code Camp در این باره گفته است: “خرید گیت هاب توسط مایکروسافت، یعنی دسترسی مایکروسافت به ۲۶ میلیون دولوپر

به علاوه مزایای بالقوه دیگری برای مایکروسافت وجود دارد؛ استفان O’Grady تحلیلگر RedMonk به ذخیره اطلاعات گسترده ای از توسعه دهندگان و پروژه هایشان اشاره می کند. لارسون می گوید مایکروسافت می تواند از GitHub برای پیدا کردن برنامه نویسان متخصص در زبان های مختلف برنامه نوییس و همچنین ادغام این پلتفرم با LinkedIn (که مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ آن را خریداری کرد) و کمک به مشتریان Linkedin جهت یافتن استعدادهای برنامه نویسی آن ها، استفاده کند.

مایکروسافت مدعی بوده است که در توافقنامه صورت گرفته، گیت هاب به عنوان یک مجموعه مستقل عمل خواهد کرد و جای نگرانی وجود ندارد.

به همین جهت مجموعه های زیادی هم بسیاری مثل Jet Brains  با وجود رقابت با مایکروسافت، پروژه های خود را در در گیت هاب نگه داشته اند، با این امید که گیت هاب همچنان بدون جهت گیری به کار خود ادامه دهد.

درهرحال باید منتظر بمانیم تا تصمیم مایکروسافت را در این باره نظاره کنیم.

نظرتان را بنویسید

Home
Account
Cart
Search